Forum Mazurskie Centrum Nurkowe Strona Główna Mazurskie Centrum Nurkowe
im. Andrzeja Balona Tarasiewicza. Nurkujemy na Mazurach i nie tylko

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Side Mount

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mazurskie Centrum Nurkowe Strona Główna -> Technika & Sprzęt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mario

PostWysłany: Wto Sty 07, 2014 16:14    Temat postu: Side Mount Odpowiedz z cytatem

Konfiguracja staje się coraz bardziej popularna, coraz częściej na nurkowiskach można spotkać użytkowników, zdarzyło mi się też że osoby z np P1 zastanawiają się czy nie kupić side mount, a ja nawet nie bardzo wiem co powiedzieć.
Fajnie jak by tutaj coś skrobnęli Ci którzy mieli styczność, napiszcie jakieś wady, zalety, swoje przemyślenia.
Reklama

Wysłany: Wto Sty 07, 2014 16:14    Temat postu:

Powrót do góry
Czarny

PostWysłany: Czw Sty 09, 2014 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mario, temat-rzeka.
Polecam przejzenie forow nurkowych typu Nuras, czy Dive Trek - maja tam nawet zakladki dedykowane konfiguracji sidemount (SM). Trzeba zaczac czytac hronologicznie, od najstarszych postow w ktorych pisza o podstawach a potem wglebiac sie w coraz nowsze posty o zmianach, nowinkach, trendach. Oczywiscie jak to na wiekszosci for 80% postow nic nie wnosza, ale znajdziesz tam perelki.

Ja mam Xdeep Stealth 2 - ale kupilem to na nurkowania w niskich, czy tez ciasniejszych jaskiniach, chociaz do kamieniolomow tez czasem zabieram. Ale z racji ze mam dwie butle stage 80qc, a te jak wiadomo sa duze i ciezkie, do nurkowan szuwarowo-bagiennych wole moje 2x7L, ale to kwestia wielkosci, nie systemu.

Przy przejsciu z twina z manifoldem na SM trzeba sie liczyc z cykliczna wymiana automatow z lewego na prawy i odwrotnie, chyba ze ktos ma UTD, ale ten kosztuje dwa razy tyle co przecietny zestaw SM i nie znam nikogo kto w tym nurkuje.
No i poczatki sa ciezkie, trzeba sie przyzwyczaic Smile

Ale nigdy bym nie zaryzykowal kategorycznie rozstrzygnac ktory system jest lepszy: SM czy twin z manifoldem. Kazdy ma swoje plusy i minusy.
Na wodach otwartych jednak preferuje maly zestaw plecowy do 30-35m o ile krotkie nurkowanie bez deko i bez dachu nad glowa, CCR glebiej, a do mniejszych, czy tez nizszych jaskin SM. Na wraki z lodzi nigdy bym nie wzial SM, ale do Meksyku nie wezme nic innego jak SM.

Gdyby Hamer nie byl tak leniwy z nicnierobienia tez by cos napisal bo ma z nas najwieksze doswiadczenie ze SM...

Aha, ale wpadlo mi wlasnie do glowy ze jest jedno miejsce idealnie nadajace sie na nurkowanie SM i tam tez chetnie bym sie kiedys wybral, a sa to te czarne dziury pod plywajacymi wyspami na Mamrach!!!
Nie widze tez przeciwskazan zeby nurek P1 zaczal nurkowac w SM, jego sprawa jesli go to interesuje i ma na to pieniadze... Ale musi sie liczyc z upierdliwym przemienianiem automatow i tym ze na powierzchni ma butle pod pachami ograniczajace manualnosc w porownaniu do zestawu na plecach, ale za to w wodzie moze robic duzo wieksze wygibasy!
Slawek

PostWysłany: Pią Sty 10, 2014 08:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moda i popularność na side mount bierze się stąd że ludziom się nudzi, szukają celu w nurkowaniu, czegoś nowego. Piszę o zwykłych nurkowaniach open water.
Jakiś rok temu też mi się nudziło i bawiłem się chwilę przez jakiś 15 nurkowań. W nic nie inwestowałem, nurkowałem z tym co miałem. Na plecy stalowa płyta, na nią 10 kilo ołowiu, jedna flaszka 11l, bez worka na samym sucharze.
W wodzie super, fajnie, swoboda, SAC mi spadł poniżej 10 litrów. Tylko jeden mały szkopuł, wbrew temu co gadają że side mount odciąża kręgosłup, mnie plecy napie.... i to do tego stopnia że zrobienie 60 minutowego nurkowania to dla mnie jakaś masakra.
Kombinowałem co jest przyczyną, i że to przez to że nie mam worka, ale po co mi on, jak jestem prawidłowo wyważony i moje przeważenie na początku nurkowania o 2,3 kg bez problemu ogarnę sucharem.
Kombinowałem że to przez to że nie mam super hiper firmowej uprzęży, no to pożyczyłem Xdeep-a na dwa nurkowania, nic się nie zmieniło, plecy w czasie nurkowania, wraz z upływającym czasem coraz bardziej bolały.
Doszedłem do wniosku że to nie ma sensu bo nurkowanie ma być przyjemne a nie katowanie się bolącymi plecami. Zapewne to ze mną jest coś nie tak i z moim kręgosłupem, przeprosiłem 2x12 przy którym nie mam tego zjawiska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pią Sty 10, 2014 08:11    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Mazurskie Centrum Nurkowe Strona Główna -> Technika & Sprzęt Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: